Case Competition Teams

2022-23: Food Insecurity in S.Korea

2023 Competing Teams

Team B

  • Rasika Mukkamala, Healthcare Administration
  • Lauren Lavin, Health Services and Policy
  • Radha Velamuri, Epidemiology
  • Ellie Behrens, Public Health

THNK Consulting

  • Hala Abu-Assaf, Public Health
  • Karianna Holte, Healthcare Administration
  • Tinotenda Tongogara, Epidemiology
  • Nathan Steimel, Public Health

Food4Thought

  • Fadi Martinos, Health Services and Policy
  • Jada McDonald, Health Policy
  • Annika Helverson, Biostatistics
  • Mimi Roberts, Health and Human Physiology

Kettles

  • Adriana Kotchkoski, Healthcare Administration
  • Supriya Shinde, Health Services and Policy
  • Nafisa Kamal Ayntee, Global Health Studies
  • Meredith Malloy, Public Health

2021-2022: Racism in Poland

2021-22 Competing Teams

The Globetrotters

  • Sydney Evans
  • Eliza Steere
  • Josh Ventling
  • Abi Ilavarasan
  • Radha Velamuri

The John Snow Fan Club (1st Place)

  • Kaleb Brooks
  • Sofie Dollison
  • Anna Correa
  • Kaci Ginn

A Team

  • Anya Morozov
  • Redwan Bin Abdul Baten
  • Maddie Fitzgerald
  • Joseph Grommet
  • Asel Nasr

2020-21: Chronic Disease in Mexico

2020-21 Competing Teams

Lane Violation

  • Nathan Cunicelli
  • Andrew Huffman
  • Kendall Elliot

Hawks4Health

  • Eric Ortiz
  • Arman Hlas
  • Emma Nelson
  • Aravinthasamy Sivamurugan

The Jon Snow Fan Club (1st Place)

  • Kaleb Brooks
  • Sofie Dollison
  • Anna Correa

Team A (2nd Place)

  • Grace Gerdts
  • Katherine McDonald
  • Redwan Bin Abdul Baten
  • Sydney K Prochaska
  • Alexander Barnett

Team B (3rd Place)

  • Joanne Constantin
  • Hannah Patrick
  • Megan Laffoon
  • Montala Carruthers
  • Amanda Sursely

2019-20: Global Plastic Crisis

2019-20 Competing Teams

The Plastic Eaters
Redwan Bin Abdul Baten, Health Management and Policy
Chukwuebuka Ogwo, Preventive and community dentistry
Yiming Liu, Biology
Grace Jukovich, Public Health
Bikere Ikoba, Community and Behavioral Health

The A Team
Kate Snodgrass, Public Health
Noah Segal, Community and Behavioral Health
Josh Brown, Public Health
Emma Hathaway, Public Health

COBRA (3rd Place)
Chelsea Hicks, Occupational and Environmental Health
Oluoma Obi, Public Health
Barbara Kagima, Geography and Sustainability Sciences
Robyn Espinosa, Occupational and Environmental Health
Amina Grant, Civil and Environmental Engineering

Hawks 4 Health (1st Place)
Ellise Bechler, Community and Behavioral Health
Eric Ortiz, Biology, Community and Behavioral Health
Claire Carmichael, Medicine
Aravin Sivamurugan, Biochemistry, Economics

The Green Avengers
Stephanie McMillan, Occupational and Environmental Health
Rebekah Estes, Occupational and Environmental Health
Tia Whited, International Studies
Anibal Mares Marquez, Accounting

Team Global Impact Partners (2nd Place)
Maya Altemeier, Public Health, Biochemistry
Darian Thompson, Public Health
Cole Malcolm, Health Management and Policy
Juan Gudino, Epidemiology
Alexa Kort, Biochemistry, Spanish

2019: Mental Health in Nigeria

2019 Competing Teams

Team A
Ben Ertl , Business
Maryanne Menge, Pharmacy
Meg SmolikHagen, Public Health
Redwan Bin Abdul Baten, Health Management and Policy

Bro-cial Determinants of Health
Abigail Lee, Community and Behavioral Health
Autumn Moen, Public Health and Spanish
Ian Buchta, Epidemiology
Juan Gudino, Epidemiology
Maya Altemeier Biochemistry and Public Health

The Captivators
Allie Zimmerman, Public Health
Dylan Lloyd, Pharmacy
Kelsie Ferstl, Health Management and Policy
Madeline Cornell, Health Management and Policy

Global Rangers
Chelsea L Cohen, Global Health Studies
Chukwuebuka Ogwo, Dentistry
Ezazul Haque, Occupational and Environmental Health
Miranda Thelen, Public Health
Roshani Kandel, Nursing

Team TBD  
Hailey Boudreau, Community and Behavioral Health
Hannah Van Ert , Medicine
Sofie Dollison, Public Health
Nathaniel Mullin, Medicine

Trailblazers
Alexa Kort, Biochemistry and Spanish
Don Brathwaite, Community and Behavioral Health
Ifeayni Ugoh, Business
Kirsten Carew, Medicine
Kyle Davies, Finance

2018: Puerto Rico Power Crisis

2018 Competing Teams

GlobalVill 

  • Whitney Bash-Brooks, Community and Behavioral Health
  • Redwan Bin Abdul Baten, Health Management and Policy
  • Catherine Chioreso, Epidemiology
  • Arwin Shrestha, Ophthalmology; Cellular Engineering

Disrupt the System

  • Griffin Chatterley, Occupational and Environmental Health
  • Shad Shadwilliam, Community and Behavioral Health
  • Shannon McCarthy, Health Management and Policy
  • Soyhun Kim, Nursing

The Sustainables

  • Monika Reddy Bhuma, Epidemiology
  • Emily Adams, Epidemiology
  • Alexa Walker, Occupational and Environmental Health
  • Sefonobong Obot, Community and Behavioral Health
  • Jessica Lile, Occupational and Environmental Health; Urban and Regional Planning

The Iowinners 

  • Kayla Faust, Occupational and Environmental Health
  • Yanni Liang, Occupational and Environmental Health
  • Ben Ertl, Industrial Engineering; Finance
  • Kylor Sorenson, Health Management and Policy; Business Administration
  • Kirsten Carew, Medicine; Business Administration

Aequitas 

  • Monisa Saravanan, Community and Behavioral Health
  • Elijah Olivas, Community and Behavioral Health
  • Matthew Poch, Occupational and Environmental Health
  • Anthony Emigh, Civil and Environmental Engineering
  • Kevin Rivera, Medicine

Wazobia 

  • Toluwani Adekunle, Community and Behavioral Health
  • Abisola Osinuga, Occupational and Environmental Health
  • Uchenna Nwoke, Biostatistics